E LINKX

Tematické seriály

Nové!

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

Nové!

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

Nové!

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

Pokročilá analýza provozu datových sítí

V tomto čtyřdílném seriálu vás seznámíme s různými metodami a přístupy...

1. až 4. díl >>

Cesta k efektivnímu identity managementu

Správa identit a přístupů (IAM) je klíčová oblast pro zaručení bezpečnosti a efektivity...

1. až 7. díl >>

Předplatné IT Systems 2021 300x300

Časopis IT Systems / Speciál

Aktuální číslo časopisu IT Systems Aktuální číslo časopisu příloha #1
Data v cloudu – přání nebo nutnost?

HS computersWebový přístup k datům je dnes běžným standardem a mnoho firem preferuje toto řešení z důvodu úspor a dostupnosti. Není potřeba kupovat nákladné IT zařízení, řešit instalace a následnou údržbu. Zároveň jsou data dostupná online, tedy kdykoliv a kdekoliv. Tak proč se stále setkáváme s názorem, který se na „Cloud“ dívá přes prsty?


Určitá nedůvěra pochází z dob prehistorických, kdy zabezpečení přístupu do cloudových aplikací nebylo na takové úrovni jako dnes. Další argumentem je konzervativnost části IT veřejnosti, která razí heslo „dokud to funguje, nebudeme s tím nic dělat“. Tento přístup je krátkozraký a hlavně velice rizikový, protože i softwarové prostředí je třeba udržovat, jak z důvodu kompatibility, tak především bezpečnosti. Zmiňme aktuální téma ransomwaru (zašifrování dat firem s požadavkem výkupného), malware, sociální inženýrství, útoky botů a jiné. A právě otázky zabezpečení a obav z „dat mimo firmu“ se objevují i v dnešních dnech, přestože lidé běžně přistupují k bankovnímu účtu přes webové rozhraní, uvádějí své údaje na sociálních sítích či zadávají osobní data a platební kartu při online nákupu.

Pojďme se tedy podívat na téma, o kterém se moc nemluví, ale které je pro firmy velice citlivé. A tím je kvalita zabezpečení In-House systémů, myšleno celého interního IT prostředí. V praxi se totiž stále setkáváme s podceněním obrany proti útočníkům z hlediska přímých i nepřímých útoků. Velké procento spadá na vrub úspor ze strany vedení, jenž může být zapříčiněno nedostatečným vysvětlením zásadních opatřeních ze strany IT specialisty či vedoucího. Následuje nekoncepčnost a určitá neznalost obranných mechanismů, podpořena velkou nabídkou na trhu, kde se firmy ohání zaručeným řešením. Malé procento se týká neúmyslné chyby na straně IT zaměstnance, který v malých firmách bývá pod značným tlakem z přemíry úkolů od uživatelů a nadřízených. Pak již opravdu nezbývá moc prostoru pro navazující kvalifikaci v nejrychleji se vyvíjejícím odvětví, pravidelné kontroly logů a včasné reakce v podobě zabudování nových komponent či jejich modernizace.

V moderním cloudovém řešení odpadají náklady na IT zařízení a jeho správu. Firma se tak soustředí na svou činnosti a uživatelé se přes webový prohlížeč připojí k datům nejen přímo v zaměstnání, ale i na cestách, mimo hlavní pracovní dobu a nebo v momentu, kdy má domácí IT infrastruktura problém se zobrazením vitálních informací firmy.

Vždy si tedy ověřte bezpečnostní nastavení systému u svého dodavatele. Zda používá šifrovanou komunikaci a má integrovány bezpečnostní prvky, pravidelně zálohuje, řídí se obecně platnými standardy a GDPR, zaměstnává odborníky s praktickými „security“ zkušenostmi a systém dál inovuje. Jestli ano, je skoro jisté, že úroveň zabezpečení vašich data v cloudu bude vyšší než uvnitř firemního prostředí.

Ing. Martin Kollár Ing. Martin Kollár
Autor článku je projektovým manažerem společnosti HS computers, která mimo jiné vyvíjí cloudové řešení KIRA CRM.

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci
 
Minerva